Správy

Cestári v našom kraji rozšírili vozový park: Nové sypače majú nahradiť vyše 40-ročné škodovky

Vozový park Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja sa v týchto dňoch rozšíril o 13 nových posypových vozidiel.

Zdroj: TASR

Na zvládnutie zimnej údržby potrebujú podľa vedúceho oddelenia prevádzky Miroslava Milého nasadiť do pracovných okruhov 107 vozidiel, ktoré spĺňajú požadované parametre.

13 nových sypačov

„V súčasnosti je k dispozícii 114 sypačov, z ktorých je takmer 70 starších ako 15 rokov. PSK preto vyčlenil finančné prostriedky na obnovu vozového parku, čo konkrétne zabezpečilo nákup 13 kusov posypových vozidiel,“ uviedol Milý.

Nové sypače majú nahradiť staré škodovky, ktoré majú vek už nad 40 rokov. Následne budeme vyhodnocovať, ktoré sú ešte použiteľné a či je efektívne ešte do nich niečo investovať, prípadne ich vyraďovať," povedal riaditeľ SÚC PSK Marcel Horváth s tým, že v tomto roku investovali do dopravno-mechanizačného vybavenia približne 7 miliónov eur.

Do každého okresu

"Ďalšia technika za viac ako 700 000 eur príde ešte na prelome rokov. Na budúci rok je z väčších investícií do strojového vybavenia plánovaný nákup 13 sypačov a osem kosačiek na letnú údržbu,“ doplnil Horváth. Teraz ide do každého okresu jeden sypač, na budúci rok bude posilnenejší okres Poprad.

Nové vozidlá budú podľa Milého slúžiť na zimnú údržbu ciest – pluhovanie a posyp vozoviek, ale aj v lete na prevoz asfaltobetónu a tiež na prevoz sypkých hmôt, keďže sú vybavené sklápacími nadstavbami.

„Výbava posypových vozidiel je rôzna. Snehové pluhy sú krídlové aj segmentové, aplikátory posypových materiálov predné aj zadné, podvozky dvoj- i trojnápravové. Niektoré vozidlá majú ma zadnej náprave podhadzovacie reťaze, nadstavby sú päť- aj osem kubíkové. Výbava vozidiel sa prispôsobovala konkrétnym prevádzkovým podmienkam,“ vysvetlil Milý.

„Technika v hodnote takmer 2,8 milióna eur určite pomôže zvýšiť bezpečnosť na našich cestách. Cesty by mali byť bezpečné nie pre to, aby sme sa mali čím pýšiť, ale aby sa ľudia na nich cítili bezpečne a mohli bezpečne dôjsť do cieľa,“ doplnil predseda PSK Milan Majerský.

FOTO: Cestári v kraji rozšírili vozový park o 13 nových posypových vozidiel
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM