Drotárski majstri tvorili v Budatíne: Pozrite si architektúru z drôtu, FOTO a VIDEO

Architektonické pamiatky a turistické zaujímavosti Slovenska vznikali z drôtu počas dvojdňového Stretnutia drotárskych majstrov v Budatínskom hrade.

Ilustračný obrázok k článku Drotárski majstri tvorili v Budatíne: Pozrite si architektúru z drôtu, FOTO a VIDEO
7
Galéria
Zdroj: TASR

Účastníci dvojdňovej tvorivej dielne predviedli podľa historičky Považského múzea v Žiline Kataríny Hallonovej, ktorá je autorkou a odbornou garantkou projektu, zručnosť a znalosť tradičných remeselných techník. Odštartovali tak prvú etapu prípravy výstavného projektu, ktorým by Považské múzeum v Žiline chcelo predstaviť Slovensko neobvyklým spôsobom cez historické pamiatky či zaujímavé moderné objekty zhotovené z drôtu, odkazujúce na históriu, kultúru i turistické zaujímavosti krajiny.

„Ide o mimoriadne technicky a výtvarne náročnú tému, na spracovanie ktorej je potrebný dlhší čas, ako umožňuje rámec podujatia. Výsledky tvorivej dielne preto predstavíme ešte raz, na konci roka v priestoroch múzea,“ doplnila Hallonová.

Tradičnou účastníčkou stretnutí je žilinská výtvarníčka a architektka Mária Krajčová. „Tému som sa dozvedela veľmi neskoro a bolo to pre mňa ťažké. Lebo ja, architektka, mám architektonickú tému. Ale, keďže som urbanista, tak ma lákalo nie urobiť z drôtu nejakú stavbu, ale urobiť Mariánske námestie v Žiline, ktoré mám už rozpracované na papieri asi päť rokov. A stále som sa k tomu z časového hľadiska nemohla dostať. Toto je pre mňa výzva, že to, čo mám naprojektované na papieri, nejako zhmotním. Uvidíme, ako to dopadne. Lebo drôt niekedy neposlúcha a robí si čo chce. A musím návrh meniť podľa toho, ako sa drôt správa a čo mi dovolí,“ povedala Krajčová.
Podotkla, že na drotárske stretnutia stále prichádzajú noví ľudia a remeslo má pokračovateľov. Zaspomínala tiež na svoj príchod v roku 1997 a na majstrov, ktorí tu už dnes nie sú. Zároveň je však veľmi potešená, že remeslo má svojich pokračovateľov a odovzdáva sa z generácie na generáciu.

„Drotári sa v Budatínskom zámku stretávajú už od roku 1991. Sme hrdí na to, že nám po celé tie roky zachovali priazeň. Stretnutie drotárskych majstrov je podujatie, ktoré remeselníkov inšpiruje a posúva dopredu a nám múzejníkom pomáha udržiavať s nimi výbornú spoluprácu a úzke osobné kontakty. Tak vieme realizovať výnimočné projekty, akým je aj pripravovaná výstava. Spoločne tak úspešne reprezentujeme a propagujeme Slovensko i drotárstvo, ktoré bolo minulý rok zapísané do národného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva,“ dodal riaditeľ Považského múzea Michal Jurecký.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM