FOTO a VIDEO: Odpad v Slovenskom raji zbierali hasiči, horská služba aj dobrovoľníci

Dva dni intenzívneho čistenia priplaveného odpadu v Slovenskom raji. 15 kilometrov dlhý úsek čistilo desiatky ľudí. Vyzbierali stovky vriec odpadu.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO: Odpad v Slovenskom raji zbierali hasiči, horská služba aj dobrovoľníci
15
Galéria
Zdroj: Marek Leskovjanský

Len pred pár týždňami vyčistili Prielom Hornádu v národnom parku dobrovoľníci. Dlhotrvajúce dažde a zvýšená hladina vody zmenila vyčistené územie na smetisko. Enormné množstvo odpadu pripravila veľká voda z obcí, ktoré sa nachádzajú nad Prielomom Hornádu.

„Týka sa to obcí od Spišského Bystrého až po Betlanovce, no potom aj takých, ktoré majú smolu, že sú v národnom parku a musia to zbierať. Dohodli sme sa, že sa každý zapojí v rámci svojho katastra, teda aj obce v oblasti nad národným parkom, aby nám opäť nepriplavilo odpad. Betlanovce už začali,“ uviedol riaditeľ Správy Národného parku (NP) Slovenský raj Tomáš Dražil.

A tak do čistenia Prielomu Hornádu sa v piatok 29. novembra pustili dobrovoľní hasiči z obce Letanovce, Horská záchranná služba oblastné stredisko Slovenský raj, Dobrovoľná horská služba, Správa NP Slovenský raj, ako aj dobrovoľní hasiči zo Smižian. Tí uvoľňovali počas dňa hať pri Letanovskom Mlyne a vyzbierali viac ako 50 vriec odpadu.

V sobotu 30. novembra pokračovali v čistení Hornádu dobrovoľníci v spolupráci so Správou NP Slovenský raj. Podľa slov vedúceho odboru ochrany krajiny Správy NP Slovenský raj Petra Olekšáka, odpad sa zbieral až do tmy.

„Celkovo sa vyzbieralo niekoľko sto vriec, bolo približne 80 ľudí na 15 km rieky. Len v Letanovskom Mlyne sa vyzbieral odpad do 2 veľkých kontajnerov," ozrejmil s tým, že hlavná časť odpadu bola vyzbieraná, ale čakajú ich ďalšie čistenia a hlavne bude potrebné odstrániť príčinu znečistenia.

Ako to vyzeralo v Slovenskom raji počas dvoch dní si môžete pozrieť aj v našej galérii aj na videu od Petra Olekšáka.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM