Správy

FOTO a VIDEO: Vo V. Kapušanoch začali výstavbu prepojovacieho plynovodu do Poľska

Vo Veľkých Kapušanoch (okr. Michalovce) v utorok slávnostne začali s výstavbou prepojovacieho plynovodu medzi Slovenskom a Poľskom.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO: Vo V. Kapušanoch začali výstavbu prepojovacieho plynovodu do Poľska
11
Galéria
Zdroj: TASR

Obojsmerný plynovod prepojí kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je viac ako 160 kilometrov (km), z toho 103 km je na slovenskom území.

Kedy by mal byť v prevádzke?

„Harmonogram projektu predpokladá, že v roku 2021 už by mal byť plynovod v prevádzke,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eustream, a.s., Rastislav Ňukovič. Celkové predpokladané náklady na slovenskú časť sú v sume 142 miliónov eur. Projekt získal grant Európskej únie 55 miliónov eur a úver od Európskej investičnej banky (EIB) vo výške 70 miliónov eur.

Zdroj: Dnes24.sk

Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) zdôraznil, že ide o ďalší príspevok k energetickej bezpečnosti SR, pretože sa zvyšuje počet ciest, akým spôsobom môže byť na Slovensko prepravený plyn. „Máme ďalší možný zdroj dodávok plynu v prípade, že by napríklad, nedajbože, došlo k pozastaveniu tranzitu plynu cez Ukrajinu. Kapacita tohto prepojenia na poľskú stranu nám umožní pokryť celoročnú spotrebu plynu Slovenska,“ povedal premiér pre novinárov.

Nový plynovod prináša prepojenie na poľský trh a LNG terminál Swinoujscie pri Baltskom mori na severozápade Poľska s priamym prístupom k alternatívnym zdrojom zemného plynu z mnohých oblastí sveta. Partnerskou spoločnosťou projektu v Poľsku je Gaz-System.

Kapacita

Projekt slovenskej časti zahŕňa aj výstavbu hraničnej preberacej stanice (HPS) v katastri obce Výrava (okres Medzilaborce) a tri trasové uzávery v katastroch obcí Hankovce, Chlmec a Šamudovce. Priemer potrubia plynovodu bude jeden meter, kapacita v smere do Poľska bude 5,7 miliardy kubických metrov zemného plynu ročne a v smere na Slovensko 4,7 miliardy.

Zdroj: Dnes24.sk

Podľa ministra hospodárstva SR Petra Žigu (Smer-SD) chce Slovensko v súvislosti s diverifikáciou aj hlbšie prepojenie na juh. „Chceme byť účastníkmi projektu BRUA, ktorý stavajú najmä Rumuni smerom na Rakúsko, tam sme už tiež podnikli isté kroky. A verím, že aj napriek aktivitám v prospech plynovodu Nordstream 2, keď Nemecko a Rusko sú už pred záverečnými negociáciami, Ukrajina a Slovensko budú aj v ďalších desaťročiach významnými tranzitnými krajinami, čo sa týka dodávok plynu z východu na západ Európy,“ povedal minister.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

FOTO: Začala sa výstavba Prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM