Správy

FOTO: Bystrické námestie zaplnili tisíce ľudí v krojoch. Obliekli si ich primátor aj premiér

Prvý Deň kroja prilákal do mesta pod Urpínom vyobliekaných ľudí z celého Slovenska i zo zahraničia. Takto to vyzeralo v centre!

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Bystrické námestie zaplnili tisíce ľudí v krojoch. Obliekli si ich primátor aj premiér
14
Galéria
Zdroj: TASR

Tisícky ľudí v krojoch alebo ich vyšívaných súčastiach prúdili v sobotu popoludní Námestím SNP v Banskej Bystrici. Prvý Deň kroja prilákal do mesta pod Urpínom vyobliekaných ľudí z celého Slovenska i zo zahraničia.

Zdroj: Dnes24.sk

„Prišla som z Prievidze. Na sebe mám kroj z hornonitrianskeho regiónu. Prišla som sem predviesť nielen kroj, ale aj výrobu kraslíc,“ povedala Mariana Vaňová. „Na sebe mám košeľu, oplecko, sukňu, topánky a ešte čosi navyše,“ priblížila svoj odev.

„My sme folklórna skupina Javorník z Lúk pod Makytou. Prišli sme sem štyria trombitáši zo sedemčlennej skupiny. Na sebe mám krpce, vyšívané nohavice, košeľu, lajblík a halenu,“ opísal svoje oblečenie Igor Dundek. Ako dodal, na podujatí nepredvádzajú len svoj kroj, ale aj výrobu fujary trombity, ktorá bola zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.

„Prišiel som do Banskej Bystrice v horehronskom kroji z Pohorelej. Verím, že Dňom kroja sa zakladá jedna nádherná tradícia, keď vždy na konci leta si budeme tu v Banskej Bystrici pripomínať to úžasné kultúrne dedičstvo, ktoré sme zdedili po našich predkoch,“ povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý z mesta aj pochádza. Ako dodal, v podobnom kroji, v akom bol dnes, vystupoval ako mladý chlapec na základnej škole. „Dokonca som ako súčasť folklórnej kapely hral na akordeóne,“ pripomenul.

Deň kroja pripravil týždenník Slovenka v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Združením miest a obcí Slovenska. V trojhodinovom programe nechýbal Spevácky zbor Lúčnica a banskobystrické folklórne súbory.

Pozrite si priložené video a zábery z prvého Dňa kroja!

V OBRAZOCH: Toľko ľudí v krojoch len tak neuvidíte, zišli sa v Bystrici
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM