Aktualizované Správy Krimi

VIDEO: Rezort diplomacie sa stal terčom kybernetického útoku

Počítačové útoky sú vo svete na dennom poriadku. Aktuálne musí takýto problém riešiť aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Rezort diplomacie sa stal terčom kybernetického útoku
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stalo terčom rozsiahleho kybernetického útoku. Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to novinárom oznámil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že zatiaľ nemožno špecifikovať, kto za útokom stojí.

„Tento útok odhalilo Vojenské spravodajstvo (VS) v dôsledku neštandardného správania sa počítačov. Po ich hĺbkovej analýze potvrdili, že nejde o bežnú infekciu, ale o sofistikovaný škodlivý kód, ktorý umožňuje útočníkom filtráciu dát zvnútra organizácie na útočníkove servery v zahraničí,“ povedal Pellegrini.

Podľa jeho slov otázka identity útočníkov a predmetu ich záujmu je v súčasnosti predmetom a hlavným cieľom prebiehajúceho dokumentovania. „Na základe informácií, ktoré máme k dispozícii, som uložil riaditeľovi VS, aby prešetril aktuálny stav zabezpečenia celej vládnej siete,“ ozrejmil.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

Predseda vlády ocenil pripravenosť VS. „Tento útok bol aktivovaný zo zahraničia, ide o nadnárodnú sofistikovanú špionážnu organizáciu. Pre ďalšiu obranu je nevyhnutné, aby sme začali kooperovať s tímami, ktoré prešetrujú podobné útoky v okolitých krajinách. Preto sme sa to rozhodli medializovať a oznámiť, že SR takéto veci vie odhaliť a prijímať protiopatrenia,“ deklaroval Pellegrini s tým, že bude žiadať členov vlády, aby podporili ďalšie masívne investície do kybernetickej bezpečnosti.

Na otázku, či došlo k úniku nejakých tajných informácii, jasne neodpovedal. „Nedošlo, chvalabohu, k znefunkčneniu celého systému ministerstva. Preveruje sa, čo všetko mohli útočníci na rezorte vidieť. Ale opatrenia sa prijímali priebežne tak, aby neboli Slovenskej republike spôsobené škody,“ uzavrel.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM