Eva Mikulová Správy Šport

Košičanom pribudnú cyklochodníky. Pozrite si, kadiaľ povedú kilometre novej trasy, VIDEO

V rámci projektov a aktivít zameraných na rozvoj a realizáciu cyklodopravy a cykloturistiky podpísalo Mesto a Slovenský vodohospodársky podnik Memorandum o spolupráci.

Zdroj: Dnes24.sk

Obe strany sa zaviazali k vzájomnej informovanosti a konzultáciám k pripravovaným projektom. Predovšetkým sa to týka projektov, ktoré by sa mali realizovať v povodí Hornádu a ďalších tokov, kde sú v zmysle Územného plánu mesta Košice a Stratégie rozvoja dopravy a dopravných stavieb navrhované trasy cyklistických komunikácií.

Zároveň budú svoje aktivity koordinovať tak, aby sa na území mesta Košice vybudovala ucelená Medzinárodná cyklistická trasa Eurovelo 11, ktorej vedenie je navrhované pozdĺž toku Hornádu.

Nová cyklocesta povedie cez rieku

Priaznivci cyklistiky v metropole východu si už budúci rok môžu vyskúšať novú cyklocestu, ktorá pôjde po pravej strane Hornádu od terajšieho konca cyklochodníka na Bosákovej ulici cez Rampovú až k železničnému mostu ponad rieku. Cyklochodník bude vedený po obslužnej komunikácii, ktorú postaví SVP z eurofondov.

Začiatok stavebných prác v predpokladanej výške 450-tisíc eur je naplánovaný ešte v tomto roku, cyklisti by ho mohli začať využívať v roku 2020.

„Výstavba cyklochodníkov a rozvoj cyklodopravy v Košiciach sú prioritou nového vedenia mesta. V marci sme riešili využitie 1 milióna eur, ktoré máme v rozpočte vyčlenené na tento účel. Určili sme si najdôležitejšie úseky v rámci projektovej realizácie a možnosti ako napr. prepojiť železiarne s mestom cyklochodníkom a ďalšie úseky v rámci mesta, jednotlivých sídlisk alebo Mestských lesov. Aj v spolupráci s SVP urobíme všetko pre to, aby obyvatelia mesta mohli čo najskôr na bicykli prejsť celú trasu okolo Hornádu od Ťahanoviec cez Severné a Južné nábrežie až do Krásnej,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.

Cyklochodníky v Čermeli a na Jazere

Priamo v meste Košice je momentálne 28 km cyklotrás, väčšinou ide o združené chodníky pre peších a cyklistov. Ďalších 160 km cyklotrás sa nachádza na území Mestských lesov. Ešte tento rok by sa mal pripravovať cyklochodník pri stanici Detskej železnice v Čermeli.

Ďalší plánovaný úsek bude viesť od nového cyklomosta na sídlisku nad Jazerom neďaleko Hate po Rovníkovú ulicu, kde sa vymení aslfaltový koberec a súčasný chodník sa rozdelí a vyznačí na dve časti pre chodcov a cyklistov.

Mesto sa okrem toho chce uchádzať o zdroje z eurofondov na výstavbu cykloprístreškov a cyklostojanov. Pozrite si vo videu nový úsek cyklistického chodníka po nábreží rieky Hornád na sídlisku Nad jazerom.

Nová cyklotrasa
10
Galéria
Zdroj: Mesto Košice
Zdroj: kosice.dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM