JAB

Má nos na hríby: Ján z Krompách ich za sezónu vie nazbierať tisíce

Hubári si aj tento rok môžu prísť na svoje. Sezóna je už v plnom prúde. Dlhoročný hubár Ján z Krompách si ju zatiaľ pochvaľuje. Práve jeho sme vyspovedali.

Ilustračný obrázok k článku Má nos na hríby: Ján z Krompách ich za sezónu vie nazbierať tisíce
16
Galéria
Zdroj: sukr. archív J. Tomašov

Hubár srdcom aj dušou, alebo, ako on sám o sebe vraví, cyklohubár Ján Tomašov z Krompách veru o hríby núdzu nemá. Zbiera ich doslova desiatky denne a okrem vlastnej spotreby ich zbiera aj pre známych či kamarátov. Ako prezradil, je to jeho veľký koníček, ktorý je spojený s horskou cyklistikou, pretože tam kam chodieva, treba najprv odšľapať 20 kilometrov do kopca na dvoch kolesách a až potom si pozbiera to, po čo tam prišiel.

To je ale nádielka: Hubár zo Spiša objavil v lese miesto plné hríbov
1
Galéria

Ján chodí podľa jeho slov na huby od malička, keďže vyrástol priamo pri lese, kde sa aj hrával. „K hubárčeniu ma priviedol môj otec a ja som hubárčil práve preto, že on sa v čistení a krájaní a sušení húb vyžíval. A ja si takto ctím jeho pamiatku, keďže nedávno zomrel,“ povedal.

Sezónu si pochvaľuje

Podľa jeho slov tohtoročná sezóna začala skôr zhruba o dva týždne a je zatiaľ perfektná, čo sa týka červivosti a množstva húb. Doplnil, že na huby podľa možností zvykne vybehnúť každý deň. „Jeden výjazd je približne 120 hríbov. Niekedy vybehnem aj dvakrát denne. Zbieram hríby smrekové, dubové, zrnitohlúbikové najčastejšie ale aj kozáky osikové, brezové a dubové. A samozrejme, bedle vysoké, kuriatka či rýdziky ,“ vymenoval hubár.

Zaujímalo nás, či má nos na huby, alebo ako to robí, že odchádza vždy s plnými košíkmi? „Viem, kde rastú a na bicykli som denno-denne a monitorujem okolie pri jazde a robím si prehľad o situácii. Mám miesta, kde nechodí nikto okrem mňa a tak vidím, či už rastú alebo ešte nie,“ prezradil s tým, že kvôli hubám si je ochotný aj privstať.

Výnimočné úlovky

Ako doplnil, z nazbieraných hríbov si robí zásoby, no pri takejto sezóne si ich nenecháva len pre seba a zásobuje celú rodinu, priateľov či známych. Pri každodennej hubačke vznikajú aj rôzne rekordy. Tento rok u neho patrí medzi najväčšie úlovky 1,3 kg vážiaci krásavec. Aj keď daný hríb mal úctyhodné rozmery a váhu, najväčší, ktorý si Ján doniesol domov mal až 1,7 kg.

„Na jednom mieste som 5. júla urobil svoje maximum a video malo 8 minút, kým som to všetko natočil a bolo ich celkovo 77,“ doplnil s tým, že pri svojich výjazdoch nemá núdzu ani o stretávku s rôznymi lesnými obyvateľmi. „Postretával som už kadečo, od medveďa cez vlkov, jazveca, diviaky a vysokú už ani nepočítam ako zvieratá, lebo tie stretávam stále,“ zasmial sa.

Stovky húb, ktoré Ján nájde je však potrebné aj spracovať, preto sme sa spýtali, čo s nimi robí, poprípade, aké špeciality z nich pripravuje. " Najradšej mám od minulého roku po rade od jedného hubára z Prakoviec rezne z hríbov. Sú neskutočné. Ale robievam aj praženicu s medvedím cesnakom, guláš či rizoto. Prevarené huby aj zamrazujem a najviac ich suším. Pre mňa huba sama o sebe je špecialita nech už je v akomkoľvek jedle a v akejkoľvek úprave. Niekto mi raz povedal, že keby som mohol aj do krupice by som ich dal,“ uzavrel dlhoročný hubár.

Jeho niektoré úlovky si môžete pozrieť aj v našich galériách.

FOTO: Aj takýmito úlovkami sa môže pochváliť hubár Ján z Krompách
16
Galéria
Zdroj: sukr. archív J. Tomašov
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM