Kultúra

Pohoda ponúkne viac ako len hudobnú zábavu: VIDEO a FOTO zo záveru príprav

Festival Pohoda ponúkne aj súčasné vizuálne umenie a tiež sa na ňom predstaví Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Festival Pohoda tento rok ponúkne na Visual Stage spolu 17 inštalácií. Ich cieľom je priblížiť návštevníkom festivalu súčasné vizuálne umenie prostredníctvom inštalácií, performance, ale aj osobných stretnutí a rozhovorov s ich autormi. Tí chcú svojím dielom reagovať na aktuálne témy, akými sú napríklad nacionalizmus, hybridná vojna, ekologické témy, ľudský egoizmus či utečenecká kríza.

Na 23. ročníku sa predstaví aj Kancelária súčasného umenia. „Je platformou realizovanou Ateliérom IN z Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) a je miestom na bezprostredné stretnutie diváka s umelcom. Počas dvoch dní sa tu v pravidelných intervaloch vystriedajú umelci a študenti výtvarného umenia, ktorí budú prostredníctvom rozhovorov, umeleckých diel alebo performance viesť s návštevníkmi dialóg o otázkach spojených so súčasným vizuálnym umením," priblížil jeden z organizátorov podujatia Anton Repka.

Tiež doplnil, že návštevníci budú môcť tento rok priamo z festivalu poslať pohľadnicu a zároveň si tak pripomenúť zmeny, ktoré priniesla Nežná revolúcia. Ako uviedli koordinátori projektu András Cséfalvay a Daniel Dida, z umelcov sa predstavia napríklad Ondřej Houšťava, Tatiana Takáčová, Oto Hudec, Martin Piaček, David Černý, Emília Rigová, Rudolf Sikora a platforma Stojíme pri kultúre.

Na Pohode sa predstaví aj Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS), ktorá v spolupráci s Európskou komisiou pripravuje na festivale Pohoda akciu Summer Festivals 2019. Tento rok Európska komisia organizuje vo viacerých členských krajinách kampaň, cieľom ktorej je propagácia Agendy 2030, SDGs – dosiahnuté výsledky v oblasti rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Slovenská republika je súčasťou tejto letnej kampane, zapojilo sa do nej 12 členských štátov Európskej únie (EÚ). Naša krajina od roku 2003 poskytuje oficiálnu rozvojovú spoluprácu a humanitárnu pomoc pod značkou Slovak Aid. Od roku 2007 implementuje projekty prostredníctvom SAMRS. Informovala o tom Katarína Jarošová zo Slovak Agency for International Development Cooperation.

V stane na Pohode sa návštevníci dozvedia, ako sa Európania spojili a zlepšili životné podmienky miliónom ľudí v núdzi po celom svete. Vďaka spoločnej pomoci boli zabezpečené zdravotná starostlivosť, očkovanie, prístup k základnému vzdelávaniu či vytvorenie nových pracovných miest. Výsledkom týchto aktivít sú solárna elektráreň v západnej Afrike a viaceré spoločné projekty v oblasti udržateľného poľnohospodárstva, bezpečnosti a klimatických zmien. Formou interaktívnych aktivít cez konkrétny ľudský príbeh sa návštevníci stanu dozvedia informácie o cieľoch udržateľného rozvoja Agendy 2030, ktorú poskytuje EÚ.

Prípravy na hudobný festival Pohoda: Zábery priamo z miesta
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM