Aktualizované Filip Chudý Správy

Poklady nielen z Považského hradu: Pozrite si nádherné kúsky na VIDEO a FOTO

Vzácne archeologické nálezy a ďalšie zaujímavosti môžete vidieť vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici. Čo špeciálna výstava ponúka?

Zdroj: Dnes24.sk

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici v spolupráci s celoslovenským združením Zachráňme hrady pripravilo pre verejnosť novú výstavu s názvom Oživovanie hradov. V záujmovom združení je aktuálne 28 subjektov podieľajúcich sa na záchrane lokálnych hradov. Sprístupnenie výstavy formou komentovanej prehliadky sa uskutočnilo v stredu 13. februára. Informovala o tom Monika Roncová z nášho múzea.

Výstava sa zaoberá aktuálnym trendom záchrany hradných zrúcanín na Slovensku, počas ktorého sa popri reštaurovaní hradných ruín objavuje množstvo unikátnych archeologických nálezov. Okrem textov a fotografií si návštevníci môžu pozrieť aj autentické archeologické artefakty z hradov Blatnica, Sklabiňa, Lietava, Hričov, Bystrica a Lednica.

„Zaujmú rôzne pracovné nástroje od čias praveku, nádoby, mince, fragmenty stredovekého staviteľstva, vystavené budú aj ľudské lebky. Trojrozmerné predmety budú doplnené modelom rekonštrukcie hradu Tematín a počítačovou vizualizáciou hradu Hričov,“ povedala Roncová.

Pre organizované skupiny je pripravený lektorský výklad a náučná prezentácia o obnove hradných zrúcanín. Výstava je vhodná pre všetky vekové skupiny, pre školskú mládež poslúži ako spôsob neformálneho vzdelávania predmetov vlastiveda, dejepis a regionálna výchova. Výstava v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici potrvá do 30. júna 2019, otvorená je v pracovných dňoch od 7:00 do 15:00, pričom posledný vstup je o 14:30.

Výstava, ktorá bola prvýkrát prezentovaná v Bratislave v roku 2018, vznikla na základe iniciatívy celoslovenského združenia Zachráňme hrady. Kurátor výstavy Jozef Mihálik, predseda Združenia priateľov Hričovského hradu, scenáristicky obohatil bannerovú časť o zaujímavé trojrozmerné predmety a modely hradov. „Tematicky sa výstava zaoberá obetavou prácou občianskych združení a mnohých dobrovoľníkov, ktorým hrady prirástli k srdcu, a tak záchrana vzácnych hradov sa stala ich životným poslaním. Viac než 15-ročné úsilie lokálnych iniciatív prináša prvé výsledky,“ doplnila Petronela Rágulová, riaditeľka múzea.

Ako to na prezentácii výstavy vyzeralo, si môžete pozrieť na videu a vo fotogalérii.

Poznámka: Správa je aktualizovaná v predposlednom a poslednom odseku.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Výstava Oživovanie hradov v Považskej Bystrici: Takto to vyzerá v našom múzeu
8
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM