Veronika Ondo-Cholewová Kultúra

Rozhovor s Michalovčankou Helenou Kočiškovou: Paličkovaná čipka zažíva svoj boom

Paličkovanie je jej veľkou vášňou. Vďaka svojej šikovnosti vytvára skutočne prekrásne diela. Michalovčanka Helena Kočisková (72) paličkovanie učí aj iných.

Video: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Helena Kočišková (72) chce zachovať krásu a tradíciu paličkovanej čipky, ktorá bola kedysi neodmysliteľnou súčasťou ľudového odevu. Šikovná čipkárka má ľudovoumeleckú tvorbu v malíčku. Prinášame vám s ňou rozhovor.

Ako dlho sa už venujete paličkovanej čipke?

Je to už 18 rokov. Naučila som sa to tak, že som si zaplatila kurz v Zemplínskom osvetovom stredisku v Michalovciach.

Vyzerá to zložito. Bolo to ťažké sa naučiť?

Poplakala som si. Zo začiatku mi to nešlo. Veľmi som sa to chcela naučiť, ale nevedela som techniku. Pri výučbe ma veľmi podporoval aj môj nebohý manžel.

Čo vás viedlo k tomu, že ste chceli ovládať toto ľudové remeslo?

Predtým som veľmi veľa štrikovala rôzne veci na predaj. Neskôr som nemala čo robiť, pretože zdraželi priadze aj práca. Keďže som mala zdravotné problémy, dlhé večery a dospelé deti, dala som sa na niečo nové.

Chceli ste takýmto spôsobom využiť svoj čas aktívne?

Áno. Síce rada čítam, som rada aj na internete, ale teším sa, keď vidím už výsledok svojej práce. Viem byť veľmi vytrvalá, aj keď sa mi v paličkovaní nedarí.

A čo všetko potrebujeme na paličkovanú čipku?

Drevený valec naplnený pilinami, stojan, dobré okuliare a oči. Nožnice, priadze, tenké, hrubšie, farebné alebo obuvnícke nite a paličky.

Je to náročné na financie?

Nie. Jedine paličky. No, ak je niekto šikovný, dokáže si paličky aj valec vyrobiť sám.

Opíšte naším čitateľom, ako sa paličkuje?

Všetko sa robí ručne. Počet paličiek závisí od toho, či robíte veľký alebo menší obraz. Či už máte 100 alebo 50 párov. Paličkuje sa aj podľa určitej predlohy. Veľa vzorov neviem, stále sa učím.

Aké vzory robievate? Vidím tu srdiečka, anjelov, kresťanské, ľudové…

Zameriavam sa na kresťanské obrazy. Viac ma to tam ťahá, ale neodmietnem ani autá.

Ako dlho trvá, kým vznikne vaše ľudové umenie?

Nedá sa to tak ľahko povedať. Najmenší anjelik sa robí hodinu a pol, nepočítam do toho čas točenia nití. Niektoré výrobky robím aj dva – tri dni, iné aj týždeň. Závisí to aj od hustoty priadze.

Robíte to len ako hobby alebo vás to trošku aj živí?

Vôbec neprichádza do úvahy, aby som sa touto činnosťou mohla aj živiť. Mám svojich klientov, ktorí si objednajú nejaký výrobok, napríklad na 50-tku alebo pre farára a na rôzne iné príležitosti.

Počas roka vás ľudia môžu nájsť na michalovských jarmokoch, kde ešte?

Nájdu ma aj na facebooku, kde ma môžu v prípade záujmu kontaktovať. Záujemcov učím aj súkromne. V rámci spolupráce s osvetovým strediskom chodievam prezentovať moju prácu aj do škôl. Chodievam tiež do okolia Michaloviec, Prešova, Rožňavy aj do zahraničia.

Kde všade v zahraničí ste už prezentovali paličkovanú čipku?

V Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Maďarsku aj na Ukrajine. Darom sa moja samotná čipka dostala až do Ameriky, Španielska, Austrálie, Ruska, či Francúzska.

Myslíte si, že toto remeslo zaniká?

Nie, myslím, že má teraz taký svoj boom. Viacerí majú záujem naučiť sa aspoň základy. Ľudia to vidia aj v televízii a zaujíma ich to.

Pozrite si v našej fotogalérii nižšie paličkovanú čipku Heleny Kočiškovej a nezabudnite zhliadnuť i priložené video.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Pani Helena z Michaloviec má šikovné ruky: Takúto krásnu čipku vyrába, FOTO
10
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM