Aktualizované Krimi

Súd sa opäť zaoberal bývalým bossom košickej mafie: "Borža" sa polepšil, opustí väzenie po takmer 20 rokoch

Dušan Borženský alias Borža je známa postava košického podvsetia z čias divokých 90. rokov. Za mrežami je takmer dve desaťročia.

Zdroj: Dnes24.sk
Dušan "Borža" Borženský
4
Galéria
Zdroj: TASR

Okresný súd Košice II v piatok opäť rozhodol o podmienečnom prepustení Dušana Borženského (47) z väzenia. Zároveň mu určil sedemročnú skúšobnú dobu a oproti svojmu predchádzajúcemu verdiktu uložil aj probačný dohľad vo výmere dvoch rokov. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor proti verdiktu podal sťažnosť.

Borženský, známy pod prezývkou Borža, bol v minulosti označovaný ako boss košického podsvetia. Odsúdený bol na 23 rokov za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd a za mrežami strávil doposiaľ 18 rokov. Na piatkovom pojednávaní okrem neho vypovedali aj jeho priateľka, dcéra a kamarát.

Dobré referencie

„Z môjho pohľadu veľmi pozitívna reakcia, sme radi. Samozrejme, ešte to nie je ukončené“, reagoval po súdnom rozhodnutí obhajca odsúdeného Tibor Bacsó. Podľa neho spolu s Borženským veria, že ho košický krajský súd pustí na slobodu. "Súd dal splnené všetky podmienky pre pozitívne rozhodnutie,“ do­dal.

Košický okresný súd vyhovel žiadosti odsúdeného o podmienečné prepustenie na slobodu i v júli 2018, prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Krajský súd v septembri napadnuté uznesenie zrušil a okresnému súdu uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol.

Ten sa vo svojom prvom rozhodnutí o podmienečnom prepustení opieral o pozitívne odporúčanie väzenského ústavu, znalecký posudok psychologičky, záruky občianskeho združenia Maják nádeje, ako aj výpoveď samotného odsúdeného.

Na súhrnný 23-ročný trest odňatia slobody bol Borženský v minulosti odsúdený za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Okresný súd Košice I ju schválil, pričom upustil od uloženia súhrnného trestu vzhľadom na predchádzajúci výnimočný trest v prípade uvedených dvoch vrážd.

Súd to dôkladne posúdil

Ako na verejnom pojednávaní uviedla sudkyňa, košický okresný súd prehodnotil všetky vykonané dôkazy a prípad posúdil veľmi citlivo. Naďalej tvrdí, že všetky podmienky pre podmienečné prepustenie sú naplnené.

Pripomenula tiež, že okresný súd akceptoval návrh krajského súdu, a to že dokazovanie bolo doplnené o ďalší znalecký posudok z odboru psychológia. Mala sa ním odstrániť námietka týkajúca sa rozdielov dvoch posudkov, ktoré boli vykonané v krátkom časovom intervale.

Krajský súd vytýkal aj to, že podľa záveru Ústavu na výkon trestu odňatia slobody odsúdený len čiastočne preukazuje splnenie podmienok pre podmienečné prepustenie.

Podľa sudkyne bolo hodnotenie podrobne preskúmané, hodnotiace kritéria označila minimálne za zvláštne. Nedostatočné vysporiadanie sa so skutočnosťou, že Borženský po prepustení na slobodu uvažuje v prípade neuplatnenia sa na Slovensku o odchode do Anglicka, bolo podľa nej vyriešené vypočutím odsúdeného aj jeho kamaráta, ktorý by mu v zahraničí pomohol získať prácu.

Prokurátor nesúhlasí

Krajskému súdu sa prvé rozhodnutie toho okresného nepáčilo ani vzhľadom na to, že v marci 2018 bola schválená dohoda o vine a treste, prostredníctvom ktorej sa upustilo od uloženia súhrnného trestu, keďže uložený výnimočný súhrnný trst v trvaní 23 rokov vyhodnotil za dostačujúci.

„Zdieľam názor, spolu s prísediacimi, teda tento senát, že upustenie od uloženia súhrnného trestu nevylučuje podmienčné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody,“ vysvetlila sudkyňa.

Prokuratúra nesúhlasí ani s druhým rozhodnutím okresného súdu. „Podľa nášho názoru neboli splnené podmienky na podmienečné prepustenie odsúdeného. Správanie odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody nemožno posudzovať izolovane od iných okolností, napríklad od charakteru trestnej činnosti, ktorej sa dopustil odsúdený a tiež celého jeho doterajšieho života. Súd nevyhovel nášmu návrhu na výsluch znalca, my sme podali sťažnosť a budeme sa domáhať nového konania, aby bol znalec vypočutý,“ uviedol hovorca Krajskej prokuratúry Košice Milan Filičko.

Dušan "Borža" Borženský
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM