Eliška Šándorová Správy

Supercelárna búrka zranila plameniaky či vytvorila plávajúcu diaľnicu. Čo čaká východ najbližšie dni?, VIDEO

Plavky na chvíľu odložíme. Veľmi teplé počasie na našom území nateraz končí a pred nami sú veľmi chladné dni.

Ilustračný obrázok k článku Supercelárna búrka zranila plameniaky či vytvorila plávajúcu diaľnicu. Čo čaká východ najbližšie dni?, VIDEO
Zdroj: TASR

Košičania a okresy východného Slovenska majú za sebou už tretiu pustošivú búrku tohto leta. Za posledné dva týždne sa na metropolu východu doslova zosypala ping-pongová nádielka, po ktorej ostávajú poškodené autá, stromy či zatopené pivnice.

Škody na majetku

Zatiaľ najrozsiahlejšie škody hlásili štyri najväčšie poisťovne po krupobití koncom júna. Hlásenia sa týkali poškodenia áut aj majetku. Poisťovne evidovali takmer 2000 škodových udalostí za státisíce eur.

Okrem vozidiel ľadovec poškodil aj privátny majetok ľudí, najmä eternitové strechy, lexanové striešky nad vchodmi domov, strešné okná, fasády domov, prestrešenia terás, žalúzie a slnečné kolektory.

Plávajúca diaľnica

Včerajšia tretia (7. júla) búrka spojená s búrkami dorazila do Košického kraja opäť v popoludňajších hodinách. Najprv prešla Prešovským krajom. Prvotné škody pocítili vodiči, prívalové zrážky zaplavili časť diaľnice z Prešova do Košíc a aj výjazd z diaľnice D1 od Budimíra na Zelený dvor.

Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach pre TASR uviedol, že dohromady zaevidovali za viac ako hodinu 14 žiadostí o pomoc.

„Začalo sa to okolo 15. hodiny a väčšinou išlo o popadané stromy a poškodené strechy v dôsledku krupobitia. Nič vážnejšie sa však nestalo,“ ozrejmil operačný dôstojník.

Dodal, že najviac zásahov bolo v okrese Košice-okolie, dvakrát hasiči zasahovali napríklad v Rozhanovciach, problémy boli aj v obciach Vajkovce, Košické Olšany, Kostoľany či Kecerovce. „Ďalej sme mali hlásené výjazdy v obciach Hatalov v Michalovskom okrese, Dvorianky v okrese Trebišov a tiež v košickej mestskej časti Kavečany,“ konkretizoval operačný dôstojník. V metropole východu nechýbali krúpy, a to aj väčších rozmerov.

Zranený plameniak

Ľadovec padal aj v košickej zoo. Okrem niekoľkých polámaných konárov stromov a kvetov, krúpy poranili aj jedného z plameniakov. „Ošetrovateľka si všimla, že plameniak má pod okom krvavú ranku. Zavolali sme veterinára a ten vylúčil vážnejšie poranenia, takže plameniak sa mohol vrátiť k svojmu kŕdľu a návštevníci ho môžu vidieť,“ povedal nám zootechnik v zoo Patrik Pastorek. Zoologická záhrada je otvorená ako v každý iný letný deň.

Pred nami sú chladné dni

Veľmi teplé počasie na našom území nateraz končí a pred nami sú veľmi chladné dni. Za studeným frontom, ktorý v nedeľu postupoval našim územím k nám totiž od severozápadu začne prúdiť studený vzduch, informuje imeteo.sk.

„Vďaka tomuto chladnému vzduchu nás nasledujúce dni čakajú nízke teploty, ktoré budú pod hranicou dlhodobého normálu. Teploty sa počas popoludnia budú pohybovať aj o viac ako 5 °C nižšie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné,“ informuje imeteo.

Na severe Slovenska to nebude ani na kraťasy, nakoľko teploty počas dňa nemusia vystúpiť nad hranicu +20 °C.

V Košickom kraji by chladné počasie malo panovať takmer celý týždeň. Prevažne malá, popoludní miestami zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. V pondelok očakávajte najvyššiu dennú teplotu 21 až 26, na hornom Spiši a na krajnom severovýchode 18 až 21 °C.

Pozrite si vo videu ako sa diaľnica za niekoľko minút zmenila na plávajúcu…

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: kosice.dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM