Správy

V Prešove začína rekonštrukcia predstaničného priestoru: S prácami súvisia aj obmedzenia

Revitalizácia prestupného uzla na Masarykovej ulici v Prešove sa od pondelka stáva realitou. Mesto už odovzdalo stavenisko zhotoviteľovi.

Ilustračný obrázok k článku V Prešove začína rekonštrukcia predstaničného priestoru: S prácami súvisia aj obmedzenia
8
Galéria
Zdroj: Milan Grejták

Včerajším odovzdaním staveniska tak štartuje stavba, ktorej dokončenie podľa slov radnice prinesie cestujúcim viac bezpečnosti, ale tiež výrazne zvýši estetickú hodnotu priestoru.

Viac o prácach

„Revitalizácia v sebe zahŕňa celý priestor medzi železničnou a autobusovou stanicou na Masarykovej ulici. Okrem pešieho podzemného podchodu sa opravia aj konštrukčné vrstvy komunikácie nad ním a zrealizujú sa aj opatrenia na zvýšenie bezpečnosti chodcov a cyklistov. Zrekonštruujú sa teda bezbariérové rampy, schody, pribudnú eskalátory, výťah, vodiace línie pre zrakovo postihnutých i kamerový systém,“ uviedol Milan Grejták, tlačový referent prešovskej radnice.

Doplnil, že ďalšou dôležitou stránkou projektu je rekonštrukcia zastávok, ktoré sa predĺžia zo súčasných 70 na 94 metrov, a tiež zastávkového priestoru vrátane prvkov drobnej infraštruktúry. Prestupný uzol dostane aj inteligentný informačný systém, vrátane počítačového a programového vybavenia. Vďaka prepojeniu informačných systémov DPMP, autobusovej a železničnej stanice si tak cestujúci už na zastávke MHD dozvedia, kedy aktuálne odchádza ich dopravný spoj.

„Rekonštrukcia myslela aj na cyklistov, pre ktorých bude na dopravnej komunikácii vytvorený samostatný dopravný pás,“ informoval Grejták.

VIDEO: V Prešove sa rozbieha veľká obnova, takto to má vyzerať po dokončení
1
Galéria

Stavbu mesto financuje prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zameraného na zvyšovanie atraktivity a konkurencieschop­nosti verejnej osobnej dopravy. Celkové náklady sú v objeme 1 924 180 eura. Stavbu zrealizuje víťaz verejnej súťaže – skupina Metrostav – GMT.

Dopravné obmedzenia

Stavebné práce si podľa slov radnice vyžadujú aj dopravné obmedzenia, ktoré sa týkajú tak chodcov, ako aj motoristov.

Pre chodcov sa už uzatvoril podchod. Zo železničnej stanice sa chodci dostanú iba po bezbariérovej rampe, následne, pri ceste na autobusovú stanicu, musia použiť priechod pre chodcov pri čerpacej stanici PHM . Rovnaká trasa platí pre chodcov presúvajúcich sa z autobusovej na železničnú stanicu.

„Následne, od začiatku júla, bude pre chodcov vytvorený ďalší, dočasný priechod pre chodcov (zhruba v priestore, kde dnes stoja taxíky). Súčasne budú od rovnakého dátumu presunuté zastávky MHD v smere k centru mesta. V tejto súvislosti budú v oblasti staveniska a preložených zastávok MHD na Masarykovej ulici súčasné štyri jazdné pruhy pre motorovú dopravu dočasne zúžené na dva. Krajné jazdné pruhy budú počas doby rekonštrukcie zastávok a cesty slúžiť iba pre autobusy,“ uviedol Grejták.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

VIZUALIZÁCIE: Takto má vyzerať predstaničný priestor v Prešove po rekonštrukcii
8
Galéria
Zdroj: printscreen youtube
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM