Kultúra

VIDEO+FOTO: Ako pracujú a žijú včielky? V Botanickej záhrade je výstava o včelárstve

S rôznymi včelárskymi modernými pomôckami, ale aj s úľmi sa môžu oboznámiť návštevníci siedmeho ročníka výstavy Včelárstvo v priestoroch Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO+FOTO: Ako pracujú a žijú včielky? V Botanickej záhrade je výstava o včelárstve
12
Galéria
Zdroj: TASR

Ako pre TASR povedala jej odborná pracovníčka Andrea Fridmanová, živé včelstvo možno pozorovať prostredníctvom úľa s presklenou stenou.

„Špeciálny úľ zaujme predovšetkým najmenších návštevníkov. Môžu vidieť, ako včely pracujú, ako sa pohybujú a ako žijú,“ uviedla s tým, že počas výstavy sa koná aj súťaž Naj medovník.

Podľa slov vedúceho oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Roberta Gregoreka sú včely príkladne usilovné. „Vzorne spolupracujú na spoločnom diele. Každá má pridelenú nezastupiteľnú úlohu vo všetkých fázach svojho života. Fungovanie včelstva ako dokonale organizovanej mnohopočetnej rodiny je tým najideálnejším prirodzeným príkladom aj pre nás ľudí,“ uviedol .

Počas celej doby trvania výstavy sú pre návštevníkov k dispozícii včelári, ktorí zabezpečujú poradenskú činnosť. K dispozícii je aj možnosť priučiť sa práci s včelím voskom a vyrobiť si tak vlastnú sviečku.

V najväčšom množstve sa budú výrobcovia a predajcovia včelárskych pomôcok prezentovať počas víkendu (17. a 18.11.), keď budú pre včelársku aj laickú verejnosť pripravené prednášky. Zároveň sa uskutoční súťažná degustácia medov. Výstava Včelárstvo potrvá do 25. novembra.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk
Siedmy ročník výstavy Včelárstvo v Košiciach
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM