Správy

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek na Slovensku: TOTO by mali byť ceny za vrátené obaly

Zálohovanie PET fliaš na Slovensku je stále reálnejšie. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) na tlačovej konferencii v stredu oznámil, že ministerstvo začalo s prípravou zálohovania.

Ilustračný obrázok k článku Zálohovanie PET fliaš a plechoviek na Slovensku: TOTO by mali byť ceny za vrátené obaly
Zdroj: TASR

Envirorezort odhaduje, že suma za zálohovanie PET fľaše by sa mala pohybovať vo výške 12 centov, pri plechovke by to malo byť desať centov.

„Zavedenie zálohovania má svoje plusy aj mínusy. Mínusy sú vyčísliteľné. Naopak, plusy pre životné prostredie a pre náš každodenný život sú nevyčísliteľnej hodnoty. Práve preto sme sa rozhodli zálohovanie na Slovensku zaviesť,“ uviedol šéf envirorezortu.

Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne jedna miliarda PET fliaš. Separovaným zberom sa dosahuje ich približná návratnosť 60 percent. Po zavedení zálohovania očakáva envirorezort návratnosť fliaš, ktorá by sa podľa Sólymosa mala pohybovať na úrovni 90 percent. „Tento rozdiel z vyzbieraných fliaš by napríklad bratislavské Námestie slobody naplnil do výšky 22 metrov,“ vysvetlil Sólymos.

Zálohovanie PET fliaš zaviedli zatiaľ vo ôsmich krajinách Európskej únie. „V rámci strednej Európy vrátane Rakúska zavedené nie je. Chceme, aby Slovensko bolo prvou krajinou v regióne, ktorá zálohovanie zavedie do praxe,“ povedal Sólymos.

Riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš priblížil, že zavedenie zálohovania si bude vyžadovať vstupné náklady približne na úrovni 80 miliónov eur. „Najväčšiu časť predstavujú náklady na nákup a servis strojov, ktoré budú prijímať plechovky a plastové fľaše,“ dodal Haluš.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM