Kultúra

Zlatý žobrák: Festivalové filmy uvidia aj väzni

Jediný Medzinárodný festival lokálnych televízií v Európe - Zlatý žobrák začína už svoj 24. ročník.

Ilustračný obrázok k článku Zlatý žobrák: Festivalové filmy uvidia aj väzni
Zdroj: kosice.dnes24.sk

„Prihlásených je 200 filmov od autorov z 50 krajín, najvzdialenejšími sú Čína a India. Vo filmoch jednoznačne prevažuje téma ľudských osudov a problémov. Ak sme doteraz hovorili, že festival prináša filmy z nepoznanej Európy, tak tentokrát sú to už filmy o osudoch ľudí a neznámych miestach z celého sveta. Nie sú to filmy, ktoré môžeme bežne vidieť v kinách a sú svojím spôsobom unikátne. Svedčí o tom tridsiatka vybraných finálových filmov, ktoré sa budú premietať v Kasárňach/Kul­turparku. Filmy z vyše 200 prihlásených produkcií vybrala medzinárodná porota prostredníctvom dvoch internetových platforiem. O víťazných filmoch rozhodne porota v prvých dňoch festivalu,“ hovorí riaditeľka festivalu Eva Děkanovská.

Premietania budú v stredu 6. júna od 14.00 hodiny a vo štvrtok, piatok a sobotu od 9.00 hodiny. Vstup na jednotlivé premietania je voľný. Program vyvrcholí v sobotu 9. júna večerným oceňovaním najlepších filmov v košickej Historickej radnici.

Premietanie za mrežami

Súčasťou festivalu sú aj sprievodné kultúrne podujatia. V stredu 6. júna o 18:00 hodine bude v košickom Rodošte vernisáž výstavy malieb Košičanky Zuzany Roškoványiovej s názvom Život je bláznivý karneval.

Náruživí filmári môžu v rovnaký deň aboslvovať podnetný workshop “Ako natočiť hraný film s minimálnymi prostriedkami” s víťazom sekcie Mladý autor spred dvoch rokov, Irácnom, Samanom Hosseinpuorom.

Práve ten na festival prinesie aj krátke kurdské hrané filmy. O deň neskôr sa v Kulturparku uskutoční master class diskusia so slovenským kameramanom Dodom Šimončičom.

Kuriózne premietanie

V piatok zaujme okrem premietania súťažných filmov aj diskusia na aktuálne témy: Nacionalizmus a Občianska spoločnosť a ohrozenie médií. Panelové diskusie povedie známy politológ a president Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Debatovať bude s Pavlom Demešom, Eugenom Kordom, Andrejom Bánom, Jozefom Lenčom, Ondrejom Drábikom a Petrom Hunčíkom.

Milovníkov francúzštiny určite zaujme premietanie filmu Každá stena sú dvere, ktorý v pôvodnom znení premietnu v Kine Úsmev. Autorka Elitza Guerguieva vo filme rozvíja procesy boja a disentu, nastoľujúc otázky o význame neúspešných revolúcií.

Už tretíkrát po sebe organizátori zaradili do programu aj kuriózne premietanie v Ústave pre výkon väzby a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody na Floriánskej ulici v Košiciach. Hlavným partnerom Zlatého žobráka je v tomto roku Košický samosprávny kraj (KSK).

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: kosice.dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM