ELA Správy

Ste pekná a slobodná? Nezúfajte, na východe by ste boli ideálna do kyslej kapusty..., VIDEO

Kapusta, a najmä kyslá, už nie je iba vianočným pokrmom v podobe kapustnice. Vedeli ste, že v minulosti sa pri jej nakladaní najmä na východe zháňali slobodné devy?

Ilustračný obrázok k článku Ste pekná a slobodná? Nezúfajte, na východe by ste boli ideálna do kyslej kapusty..., VIDEO
Zdroj: TASR

Toto ročné obdobie bolo pre našich predkov, a nie je to tak dávno, najmä prípravami potravinových zásob. S blížiacou sa zimou bolo potrebné zabezpečiť najmä dostatok tých plodín, ktoré v chladným mesiacoch zasýtili a dalo sa z nich pestro variť.

Kyslá kapusta je typická pre Slovanov, aj keď tento spôsob poznajú viaceré národy. Ako nám priblížila známa etnologička Katarína Nádaská, práve jesenné obdobie malo svoje neopakovateľné a úsmevné tradície.

Zázračná plodina

Práca s hroznom vo viniciach, tekvice na poliach či hlávky kapusty. Kým dnes je viac-menej kyslá kapusta doménou Záhorákov zo Stupavy, nie vždy to tak bolo.

„Kapusta bola v minulosti takou zázračnou plodinou pre všetkých obyvateľov na celom územní Slovenska, pretože ako nenáročná plodina sa urodila ako na východnom, na strednom Slovensku a na juhu. Zimná kapusta sa zvykla spracovávať práve tým, že sa strúhala na hoblíku a potom sa nakladala do sudov,“ priblížila Nádaská.

Dnes si ju väčšina kupuje zo supermarketu, mnohí ale nedajú dopustiť na domáce nakladanie. A v minulosti práve tlačená kyslá kapusta v sudoch bola tou plodinou, ktorú ľudia konzumovali celú zimu.

Tradičná pochúťka „Stupavské zelé“ to dotiahla veľmi ďaleko. Vozila sa aj do Viedne, dostala sa do Nemecka, v súčasnosti má ochranu od EÚ ako výrobok s chráneným označením pôvodu.

Slobodné a pekné

Kapustnica, koložvárska, segedínsky guláš, s haluškami, k mäsu či do placiek…? Ak viete z hlavy povedať 10 receptov, do ktorých by ste dali kyslú kapustu, je to oproti minulosti stále málo.

„Z ľudových receptov vieme, že slovenské gazdinky pred 100 – 150 rokmi ovládali vyše dvesto jedál, kde hlavnú rolu hrala kyslá kapusta a dokázali ju spracovať tak, aby chuťovo neomrzela, keďže ju jedli od zimy až po skorú jar, kým sa neurodilo niečo na poliach,“ hovorí Nádaská o gazdinách dávnych čias.

Zaujímavý je aj samotný rituál nakladania kyslej kapusty. Dopyt bol po pekných a slobodných dievčatách.

„V minulosti platilo, že v niektorých regiónoch, a to na Spiši, Šariši alebo aj Above a Zemplíne bol taký zvyk, že kyslú kapustu do sudov mali tlačiť slobodné dievčatá. Verilo sa, že kyslá kapusta potom bude dobre držať a akoby, hypoteticky, bola rovnako krásna ako tie devy, ktoré ju tými nohami tuho a dobre natlačili,“ približuje etnologička.

Ako sa slávila jeseň a ďakovalo za úrodu vo Valalikoch pri Košiciach? Aj to prezrádza Katarína Nádaská v rozhovore:

Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM