Správy

VIDEO: Košickí vedci sa podieľajú na projekte Európska mikrokelvinová platforma

Košickí vedci z dvoch inštitúcií v oblasti fyziky nízkych teplôt sa stali súčasťou Európskej mikrokelvinovej platformy (EMP).

Zdroj: Dnes24.sk

Sú zaradení do tohto začínajúceho štvorročného projektu, ktorý tvorí 17 zahraničných vedúcich akademických a priemyselných inštitúcií.

„Napriek finančnej poddimenzovanosti našej vedy z úrovne štátu, keď sme na chvoste 28 krajín Európskej únie (EÚ), máme vynikajúce výsledky a boli sme úspešní v projekte výziev kvantových revolučných technológií pre elektronické a nanomechanické súčiastky. Sme súčasťou projektu horizontu 2020, čo je obrovská schéma a vízia kvantovej technológie budúcnosti,“ informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii v Slovenskej akadémii vied (SAV) Peter Samuely z Ústavu experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV a Centra fyziky nízkych teplôt (CFNT) v Košiciach.

Toto centrum vytvoril ÚEF s Prírodovedeckou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Z desaťmiliónového projektu EMP dostane 1,1 milióna eur CFNT.

Zodpovedný riešiteľ projektu za slovenskú stranu Peter Skyba potvrdil, že je to veľký úspech a zaradenie medzi vedeckú špičku, kde práve ultranízke teploty umožnia dosiahnuť lepšie využitie kvantových materiálov pre elektronické a nanomechanické súčiastky pri vytváraní nových obvodov a senzorov využiteľných v zdravotníckych, bezpečnostných a iných zariadeniach rôznych odvetviach priemyslu a služieb.

„Vo výskume a vede dochádza k minimalizácii nielen počítačov a mobilov. A my v našom vybudovanom košickom centre dokážeme dosahovať a kombinovať rôzne hodnoty atómov pri obrovských rozsahoch teplôt, tlakov a iných parametrov. Tento projekt nie je bežný, je to veľký komplex pokročilých pracovísk v oblasti ultranízkych teplôt. Laboratórium v CFNT má svetový význam,“ dodal Skyba z ÚEF SAV.

Košické centrum sa počas projektu bude podieľať aj na vzdelávaní vedcov v tejto oblasti organizovaním seminárov, prednášok a tlačoviek. Tiež na riešení v rámci spoločných úloh EMP. Poskytne experimentálnu štruktúru pre realizáciu experimentov užívateľom v rámci EÚ aj mimo nej.

Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM