Správy

VIDEO: Podľa Fica by mali byť od 1. januára 2019 obedy pre školákov zadarmo

Obedy pre všetkých žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl by mali byť zadarmo od 1. januára 2019. Uviedol to v utorok počas tlačovej konferencie predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Podľa Fica by mali byť od 1. januára 2019 obedy pre školákov zadarmo
Zdroj: TASR

Toto sociálne opatrenie strany Smer-SD sa týka skupiny detí, ktorá predstavuje zhruba 516 000 žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl. „Najmä na druhom stupni škôl je účasť detí na stravovaní nízka, pohybuje sa na 50 – 60 percentách,“ povedal Fico.

Každé dieťa by tak malo od štátu dostať 1,20 eura na deň na stravovanie. Za jeden školský rok je to pre jedno dieťa zhruba 120 eur. „Dokopy bude toto opatrenie stáť približne 117 miliónov eur,“ povedal Fico.

V prípade, že sa obedy zadarmo v nasledujúcom roku osvedčia, strana bude uvažovať o zavedení tohto opatrenia aj pre stredoškolákov.

V školských zariadeniach sa podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) vlani stravovalo 381 000 detí. „Vítam toto opatrenie, lebo myslím si, že bude účinné,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD).

„My zriaďovateľom, teda mestám, obciam a cirkvám, poskytneme 1,20 eura na jedného žiaka. Tým sa naša povinnosť končí,“ vysvetlil. Ako doplnil Richter, v prípade, že školy nie sú vybavené kuchyňou, budú pre žiakov financované desiate.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM