Správy

VIDEO: Robert Kaliňák reaguje na obvinenia, považuje ich za absurdné

Podľa exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu vietnamského občana hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Uviedol to vo štvrtok po rokovaní mimoriadneho brannobezpečnostného výboru.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Robert Kaliňák reaguje na obvinenia, považuje ich za absurdné
Zdroj: TASR

Kaliňák považuje obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom za „scestné a absurdné“. Časť mimoriadneho výboru sa mala konať verejne, práve na Kaliňákov podnet sa však celé rokovanie odohralo v utajenom režime. Navrhol to preto, aby mali poslanci komplexné informácie od ministerky, ktorá by inak nemohla detailne hovoriť.

Kaliňák tvrdí, že Denník N, ktorý priniesol článok o priamom zapojení slovenskej strany do únosu, „iba klame a prináša neoverené fakty bez akýchkoľvek dôkazov“. „Denník N zverejnil článok bez akýchkoľvek dôkazov na základe akýchsi anonymných svedectiev, ktoré sme vyvrátili. Ide o jednoznačný pokus politikárčiť,“ povedal.

Kauzu údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Podľa Kaliňáka dovtedy nebol absolútne žiaden dôvod na to, aby polícia postupovala nad rámec zákonných možností. „Polícia ani orgány činné v trestnom konaní nemôžu konať mimo zákona. Nemali sme informácie o tom, že mal byť zapojený do tohto únosu slovenský vládny špeciál, ani že sme boli oklamaní vietnamskou stranou,“ povedal Kaliňák. Zároveň doplnil, že nemeckí vyšetrovatelia vypočuli zamestnancov hotela Bôrik, letiska či letecký personál. „Z týchto výsluchov nevyplynuli dôkazy o tom, že by mali okamžite konať naše úrady,“ poznamenal exminister.

Podľa poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený), ktorý sa výboru zúčastnil, pôsobil Kaliňák „mimoriadne nervóznym dojmom, čo podľa neho môže niečo naznačovať“. Ako doplnil, stále platí to, že ani po dnešku stále nevieme, ako to vlastne celé bolo.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM