Správy

VIDEO: Hrozí, že vzácne vtáky nám z východu uletia: Ornitológovia zachraňujú mokrade

Izolované mokrade, na ktorých hniezdia vzácne druhy vodných vtákov, zavodňujú ornitológovia v týchto dňoch v Chránenom vtáčom území Medzibodrožie na východe Slovenska.

Zdroj: Dnes24.sk

Z administratívneho hľadiska je región Medzibodrožie súčasťou Košického samosprávneho kraja a nachádza sa na južnej časti trebišovského okresu. Zahŕňa 34 obcí. Prečerpávanie vody z kanála do močiara zaistí, že z lokality neodíde aj posledná hniezdna kolónia chavkošov nočných.

Na tomto území identifikovali ornitológovia viac ako 150 močiarov. Podľa Mateja Repela zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dlife Slovensko, sú na 90 percent všetky vyschnuté. Niektoré prirodzene zachránia prípadné záplavy, ale obdobia sucha pretrvávajú dlhšie ako kedysi.

Vtáky nám uletia

„Chránené vtáčie územie bolo vyhlásené kvôli ochrane európsky významných vtákov – vodných vtákov, ak im tieto mokrade aspoň niektoré nezachováme, tak toto územie úplne opustia a stratí vôbec zmysel ochrana prírody,“ vysvetlil pre TASR Matej Repel. Najväčšou snahou ornitológov je, aby vtáky nachádzali vhodné prostredie a naďalej sa vracali do močiarov.

Voda, ktorá smeruje do močiarov, pochádza z odvodňovacieho Somotorského kanála. Ornitológovia chcú túto jar zavlažiť spolu šesť mokradí.

Vodu do močiarov v týchto dňoch prečerpávajú počas dňa aj v noci, vystriedajú sa pri tom štyria-piati ľudia, ktorí dolievajú naftu do čerpadla a udržiavajú ho v chode.

V močiaroch hniezdi okrem chavkošov nočných aj kolónia beluší veľkých – jedna z posledných dvoch, ktoré žijú práve na zavodnených mokradiach. „Hniezdi tu bučiak veľký, čo je veľmi vzácny ubúdajúci druh na Slovensku, chochlačka bielooká, husi divé a ďalšie vzácne druhy vodných vtákov,“ doplnil Repel.

Uvidia v máji

Zavlažovanie močiarov nepomáha len vtáctvu. Nemenej dôležité sú podľa ornitológa aj všetky vodné obojživelníky, pôvodné druhy rýb, rôzne bezstavovce, červy, planktóny, vážky a rôzne druhy hmyzu a rastlinstva.

Na Medzibodrožie v okrese Trebišov už tento rok prileteli prvé vtáky – bučiak a žeriavy. Ornitológovia zhodnotia v máji, ktoré ďalšie druhy sa vrátia a aký efekt malo zavlažovanie. V minulosti pomohli takýmto spôsobom 20 lokalitám.

Somotor mokrade močiar zavodnenie
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM