Správy

Zákaz hromadných podujatí pre osýpky rozšírili: Pozrite si, o ktoré lokality

Krízový štáb, ktorý v stredu zasadal v Michalovciach v súvislosti s mimoriadnou situáciou vyhlásenou v rámci celého okresu Michalovce pre výskyt osýpok, rozšíril zákaz hromadných podujatí.

Ilustračný obrázok k článku Zákaz hromadných podujatí pre osýpky rozšírili: Pozrite si, o ktoré lokality
Zdroj: TASR

A to o obec Laškovce a mesto Strážske. Všetky opatrenia prijaté v minulom týždni zostávajú naďalej v platnosti. Po zasadnutí to vyhlásila prednostka Okresného úradu v Michalovciach Jana Cibereová.

Mierny pokles nových prípadov

Mierny pokles nových prípadov v porovnaní s predchádzajúcim týždňom pripisuje aj tomuto opatreniu. Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa totiž môžu hromadné podujatia napomôcť prenosu tohto respiračného ochorenia. V tejto súvislosti spomenul tiež dôležitosť očkovania v oblastiach, kde sa osýpky vyskytujú a kde je veľký predpoklad ich šírenia.

„Na Mlynskej ulici sme doteraz zaznamenali najviac prípadov osýpok,“ spomenul s tým, že k 17. júlu ide o 103 ľudí. Zaočkovaných tam bolo k tomuto dňu 1059 ľudí, z toho 737 bolo detí. V stredu navštívi túto lokalitu aj zástupca splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Niektorí jej obyvatelia sa totiž nechcú dať zaočkovať. Podľa hlavného hygienika ide o približne desať rodín. Dodal, že v prípade, ak by sa zaočkovať nedali, možno pristúpiť k izolácii alebo sankcii.

Zdroj: Dnes24.sk

Čo sa týka ďalších lokalít v rámci Michalovského okresu, napr. Veľké Kapušany, Kapušianske Kľačany či Trhovište, k rovnakému dátumu tam evidujú 875 zaočkovaných osôb, z toho 799 detí. Očkovanie podľa neho naďalej prebieha. Jeho hranica sa podľa Mikasa posunula z 15 mesiaca života na šesť mesiacov, prebieha u ľudí až do veku 50 rokov. Ostatní obyvatelia majú, ako ďalej uviedol, možnosť kontaktovať svojho lekára.

Kapacita zatiaľ postačuje

Podľa primára infektologického oddelenia michalovskej nemocnice Štefana Zambu, k stredajšiemu ránu evidovali 21 hospitalizo­vaných pacientov s osýpkami. Celkový stav chorých je aktuálne podľa neho na úrovni 243. „Spolu bolo hospitalizovaných 190 pacientov,“ uviedol. Podľa jeho ďalších slov tvoria deti zhruba 85 percent, približne polovica je vo veku do dvoch rokov. Medzi komplikácie zaradil napr. zápaly pľúc či ťažké zápaly očí. „Nedošlo k úmrtiu ani u jedného pacienta,“ zdôraznil. Pokračoval, že kapacita oddelenia zatiaľ postačuje, s ostatnými nemocnicami naďalej komunikujú.

Zdroj: Dnes24.sk

Dôvodom minulotýždňového vyhlásenia mimoriadnej situácie v okrese Michalovce zo strany prednostky bol veľký nárast pacientov chorých na osýpky. Krízový štáb prijal viaceré opatrenia na zamedzenie šírenia tohto vysoko kontagiózneho ochorenia. Patrí medzi ne okrem iných aj monitoring polície, ktorý bol podľa jej zástupcu zabezpečený a naďalej bude pokračovať. Na otázku, či je možné nakazeným ľuďom zakázať pohyb, prednostka reagovala, že krízový štáb môže prijať len určité opatrenia. Ak by chceli zamedziť pohybu občanom, podľa jej vysvetlenia môžu tak urobiť len na základe nariadenia vlády SR a vyhlásenia núdzového stavu, čo si táto situácia podľa nej nevyžaduje. Výsledky prijatých opatrení uvidia podľa hlavného hygienika v priebehu nasledujúcich týždňov.

Zákaz hromadných podujatí

Zákaz hromadných podujatí sa okrem Laškoviec a Strážskeho vzťahuje na mestá Michalovce, Veľké Kapušany a obce Trhovište, Zemplínska Široká, Kapušianske Kľačany, Vrbnica a Iňačovce. Platí do konca júla. „Zatiaľ nie je potrebné, aby sa rušili hromadné podujatia na Zemplínskej šírave,“ uviedla Cibereová. Najbližšie zasadnutie krízového štábu bude 31. júla.

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM