Správy

Zapliesť sa s druhými môže byť zábavné! Košičania tak urobili v rámci celoslovenskej výzvy, VIDEO

Aj Košice sa stali súčasťou celoslovenskej výzvy Háčkuj vonku, ktorá odštartovala v utorok podvečer v areáli Kulturparku.

Zdroj: Dnes24.sk

Celoslovenská háčkovacia výzva Háčkuj vonku odštartovala v utorok podvečer v areáli Kulturparku v Košiciach. Cieľom je preniesť háčkovanie z domu na verejnosť, vytvoriť komunity, priestor a príležitosť, aby sa ľudia mohli stretávať pri ručných prácach. TASR o tom informovala Gabriela Mišurová z K 13 – Košické kultúrne centrá.

Verejné háčkovanie v rámci celoslovenskej výzvy pochádza z dielne výmenníkov, autorkou nápadu je Silvia Lukačínová. Ako pre TASR uviedla, ide o oslavu pri príležitosti Svetového dňa pletenia a háčkovania na verejnosti.

„Pridať sa mohol každý vo svojom meste, na dedine, ulici, v kaviarni, parku, autobuse, lese či s priateľmi, susedmi alebo rodinou. Veríme, že komunita, vzájomné zdieľanie a radosť z vlastnoručne vytvorených vecí, môžu človeka urobiť šťastnejším a zdravším,“ vysvetlila.

Pripomenula, že ak sa k výzve chcel pridať niekto, kto nevie háčkovať, materiál sa pre neho nájde, rovnako aj ochota pomôcť. „Existuje aj svetová výzva, my sme si chceli urobiť takú lokálnu. Niečo podobné som na Slovensku nezaregistrovala, aj keď sa v rámci Svetového dňa pletenia a háčkovania na verejnosti, ktorý pripadá na druhú júnovú sobotu, na viacerých miestach robia napríklad pikniky. Prevažne sú okolo rôznych obchodov s priadzou,“ dodala.

Podľa Lukačínovej sa takéto trávenie voľného času postupne opäť stáva trendom. „Vracia sa všetko folklórne, evidujem aj silný návrat k tradičným ručným prácam. Pletenie a háčkovanie nie je úplne najtradičnejšie na našom území, no v 70. a v 80. rokoch minulého storočia bolo súčasťou každej rodiny, venovala sa tomu každá žena. Potom nastal ústup a dnes sa to vracia,“ uzavrela.

Výzva na celoslovenské háčkovanie na verejnosti trvá do 18. júna. V Kulturparku sa do nej Košičania zapojili v utorok 11. júna.

Podujatie Háčkuj vonku
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM